Talán sosem volt ennyire égető téma a környezethatékonyság, mint napjainkban. A nagy mértékben termelődő szervetlen hulladék komoly terhet jelent a bolygónkra nézve, éppen ezért a műanyag, valamint annak használata egyre megosztóbb az emberek körében. A probléma azonban nem magában az alapanyagban, hanem annak felhasználásában rejlik. Folyamatosan visszatérő kérdés, hogy vajon létezik-e a környezetbarát műanyag? Hogyan oszlik meg a felelősség? Kiknek van lehetősége környezetbarát csomagolóanyag előállítására? Cikkünkben többek között ezekre a kérdésekre is választ adunk, ezen felül bemutatjuk, hogy az Iparifóliáknál hogyan valósítjuk meg a fenntartható csomagolást.
A műanyag megítélése régen és ma
A műanyagok esszenciálisan szintetikus polimerek hosszú, ismétlődő atomláncolatai. Ez a kémiai kötés típus kifejezetten jó rugalmasságot és magas szintű ellenálló képességet biztosít az anyagnak. Ezek a kivételes tulajdonságok teszik a műanyagot előnyös csomagolóanyaggá az ipar számos ágazatában. Azonban nem tekinthetünk el attól, hogy a nagy mennyiségű felhasználás magában hordozza a környezeti terhek kockázatát, amelynek kezelése mind a felhasználók, mind pedig a gyártók közös felelőssége.
Érdekes tény, hogy a műanyagnak nem mindig volt az a kettős megítélése, amelyet napjainkban tapasztalunk. Eredetileg, a 19. század végén és a 20. század elején, úgy tűnt, hogy környezetbarát megoldást jelenthet, mivel segített helyettesíteni számos állati eredetű, fenntarthatatlan alapanyagot. Azonban a műanyag tárgyak és csomagolóanyagok elterjedése, életciklusuk rövidülése, ami gyakran egy vagy csak néhány használatra korlátozódott, erőteljesen hozzájárul a nagymértékű hulladék termelődéshez.
Ennek a negatív hatású folyamatnak a lassítása nem a műanyag csomagolóanyagok beszüntetésében, hanem azok újrafelhasználásában rejlik. Míg egyén szintjén a műanyagtermékek többszöri használatával járulhatunk hozzá a környezeti terhek csökkentésében, addig az ipar az előállítás módján képes változtatni. Erre tökéletes példa, hogy az elhasznált, leselejtezett műanyagból minőségi regranulátum állítható elő, ami a normál műanyaggal közel azonos minőségű tulajdonságokkal bír.
A lehetőség tehát minden vállalat számára adott, hogy környezetbarát csomagolóanyagot kínáljon és használjon fel a gyártás és forgalmazás során. De mit is jelent pontosan a regranulátum, mint alapanyag? Milyen tulajdonságokkal és előnyökkel bír?
Milyen elvárásoknak kell megfelelnie a környezetbarát műanyagnak?
Amennyiben ön is kereskedelmi tevékenységet végez, nélkülözhetetlen, hogy a kiválasztott csomagolóanyag bizonyos elvárásoknak megfeleljen. Az áru védelme, vízhatlansága gyakran nélkülözhetetlen.
Alapvető követelmény, hogy az adott csomagolóanyag:
- strapabíró,
- rugalmas,
- magas szakítószilárdságú,
- változatos méretű és vastagságú,
- széles színválasztékú,
- eltérő kiszerelésben kapható legyen.
A jó hír az, hogy a regranulátumból készült termékek megfelelnek a fentebb felsorolt elvárásoknak, ráadásul a termékek reciklikus előállításával a műanyaggyártás ökológiai lábnyoma is csökkenthető. Mindez lehetővé teszi a környezetbarát műanyag létrehozását.
Regranulátum az Iparifóliáktól
Egy átlagos műanyag lebomlási ideje akár 400-500 év is lehet, éppen ezért, a felhasznált és elhasznált műanyagot regranuláljuk, majd azt bevonjuk a gyártási folyamatba. Ennek köszönhetően a legtöbb termékünk alapanyagát ezek a regranulátumok képezik, így jelentős lépést tettünk a fenntartható műanyaggyártás irányába.
Az eljárás során képesek vagyunk az eredetivel közel megegyező minőségű műanyag előállítására, amelyek változatos színekkel, eltérő mérettel és funkcionalitással rendelkeznek, így többféle igény kielégítésére is alkalmasak. A technológiának köszönhetően az egyszer használatos műanyagok életciklusa meghosszabbítható, így tovább bent tarthatók a körforgásban.
Büszkék vagyunk rá, hogy ezzel az ipari szintű megoldással jelentős lépést tettünk a környezetbarát műanyag irányába. Továbbra is azon dolgozunk, hogy termékeink egyaránt megfeleljenek vásárlóink és a jövő igényeinek is.